Kripto Para

Bitcoin Madencilik Zorluğu Düşüş Trendine Devam Ediyor

Bitcoin madencilik zorluğu bu ay da düşüş trendine devam etti. Bitcoin madencilik kazım zorluğu Kasım 2021 tarihinden beri sürekli yükseliş trendine girmişti. Bu ay başından itibaren düşüş eğilimine geçen bitcoin madencilik zorluğu ikinci kez düştü. Bitcoin madencilik zorluğu nedir? Peki bitcoin madencilik kazım zorluğu nasıl belirleniyor?

Dünya çapında yaygınlaşan bitcoin madenciliği sayesinde yatırımcılar ekipmanlar satın alarak para kazanmaya çalışıyor. Bitcoin kazımında en verimli şekilde ekran kartlarının kullanılması nedeniyle piyasada yeni nesil ekran kartlarını bulmak oldukça zorlaştı. Bu da oyuncu kesiminin oyun oynamak için ekran kartı almasını zorlaştırdı. Fabrikadan çıkış fiyatının neredeyse 10 katına satılan bu ekran kartlarının fiyatları sürekli artmaya devam ediyor.

Bitcoin madenciliği yapan kişiler bu tarz ekipmanları kullanarak blok zincirlerinin şifrelerini çözmeye çalışıyor. Bu sayede para kazanıyorlar. Sürekli artma eğiliminde olan bitcoin madencilik zorluğu(hashrate) son zamanlarda azalmaya başladı. Bu da bitcoin madencilerinin para kazanma ihtimalinin artması anlamına geliyor.

Bitcoin Madencilik Kazım Zorluğu Neden Düşüyor?

Bitcoin hashrate düşüşünün nedenlerine değinen Compass Mining kurucusu ve CEO’su Whitt Gibbs birtakım açıklamalarda bulundu. Bu düşünün nedenini tam olarak bilinemeyeceğine değinen Whitt Gibbs, bu düşüşü enerji krizine bağladı. Rusya-Ukrayna arasında çıkan savaş nedeniyle enerji maiyetleri sürekli bir artış göstermesi nedeniyle bazı bitcoin madenciliği yapan cihazlarının kapatılmasına neden oldu. Bu da bitcoin madenciliği yapan cihaz sayısında azalmaya ve şifrelerin 10 dakikadan daha uzun bir sürede çözülmesine neden oldu. Bitcoindeki blokların çözülmesi süresinin 10 dakikaya sabitlenmesi için de bitcoin kazım zorluğunun azaltılmasına gidildi.

Bitcoin Madencilik Zorluğu Grafiği
Bitcoin Madencilik Zorluğu Grafiği
Bitcoin Madencilik Zorluğu Grafiği

Koranavirüs nedeniyle enerji fiyatlarında birtakım artışlar meydana gelmişti. Üretimin azalması nedeniyle maliyet artışları yaşandı. Daha koranavirüs etkileri geçmeden üstüne bir de Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesi de maliyetleri iyice yükseltti. En büyük petrol ve doğalgaz ihracatçısı konumunda olan Rusya, kendine yapılan yaptırımlar nedeniyle enerji fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Haliyle artan enerji fiyatları nedeniyle birçok kazımda kullanılan ekipmanın kar getirmediği gerekçesiyle fişi çekildi. Bu da kazım zorluğunun azalmasına neden oldu. Enerji fiyatlarındaki artış bitesiye kadar bitcoin madencilik zorluğunun azalmaya devam etmesine neden olacak. Yani enerji fiyatları ile bitcoin hashrate arasında ters orantı vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu