Teknoloji
Trend

Çin 6G Teknolojisi Çalışmalarına Başladı

Çin yaptığı açıklamada 6G teknolojisi çalışmalarına başladığını duyurdu. Bu yeni nesil teknolojinin 5G teknolojisinden 100 kata varan daha yüksek hızda internet erişimi sağlayacağını açıkladı. Çin yaptığı açıklama 6G teknolojisinin ne zaman kullanıma başlanacağını da duyurdu.

Önceki nesline oranla 10 kat daha hızlı bir internet deneyimi sunan 5G teknolojisini 2019 yılında Çin kullanmaya başladı. Altyapı çalışmalarını tamamlayan diğer ülkelerde yavaş yavaş 5G teknolojisini kullanmaya başlıyor. Ülkemizde ise altyapı çalışmaları devam eden 5G teknolojisi 2023 yılında kullanıma başlanacak.

Türkiye’de henüz 5G teknolojisi daha kullanıma başlamadan Çin yeni nesil iletişim teknolojisi olan 6G teknolojisi için hazırlıklara başladığını duyurdu. Net tarih de veren Çin 6G teknolojisini 2030 yılından itibaren vatandaşlarına 6G teknolojisini kullandırmaya başlayacağını açıkladı.

Çin 6G Teknolojisine Geçiş İçin Net Tarih Verdi

Hali hazırda 5G teknolojisi için liderliği üstelenen Çin bu sefer de 6G teknolojisi için çalışmalara başladı. 6G teknolojisinin önceki nesilden 100 kat daha hızlı olacağını duyurdu. Çin Global Mobil İletişim Derneği’nin danışmanı Wang Jianzhou 2021 Teknoloji Billboard Konferansı sırasında 6G teknolojisi için hangi hazırlıkları yaptığını duyurdu. Wang Jianzhou yaptığı konuşmada “5G’yi inşa ederken, 6G çalışmaları da zaten başlamıştı. 2030 yılına kadar 6G iletişim ağı ticari olarak mevcut olacak. Şimdi 6G’nin tanımını, araştırma ve geliştirme çalışmalarını hızlandırmamız gerekiyor” sözlerine yer verdi.

6G Teknolojisi 5G Teknolojisinden 100 Kat Daha Hızlı
6G Teknolojisi 5G Teknolojisinden 100 Kat Daha Hızlı

Hali hazırda 5G teknolojisi ile 1gbit hızlarda veri aktarımı mümkün oldu. Oldukça düşük 1ms gibi tepki süreleri ile birçok teknolojiside kullanılmaya başlandı. Doktorlar ameliyatlarda bile 1ms lik tepki süresi sayesinde 5G teknolojisini kullanma imkanına kavuştu. Daha dünya bu teknolojiye yeterince adapte olmadan 6G çalışmalarına Çin başladı. Dünyanın birçok ülkesinde daha 5G teknolojisi yaygınlaşmadan 6G teknolojisi için ne zaman kullanılacağı bile açıklandı. Bu da teknolojinin artık ne kadar hızlı gelişmeye başladığını bizlere açıklar nitelikte oldu.

Yapılan açıklamalarda 6G teknolojisine geçişin oldukça kolay olacağı gözüküyor. Çünkü 5G teknolojisi yapılırken 6G teknolojisi için de adımlar atılmaya çoktan başlandı. Yeni nesil iletişim teknolojisinin çevreci olması da bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu