Oyun
Trend

Microsoft ilk kez oyun gelirinde 5 milyar doları aştı

CEO Satya Nadella, Microsoft’un 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte ilk kez 5 milyar dolarlık oyun gelirini aştığını açıkladı.

Salı günü geç saatlerde analistlerle yapılan kazanç görüşmesinde Nadella, Xbox Live’ın aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu ve Game Pass’in şu anda 18 milyon abonesi olduğunu söyledi.

Nadella, “Dünyanın üç milyar oyuncusuna nerede oynarlarsa oynasınlar ulaşma fırsatımızı genişletiyoruz. Xbox X serisi ve S serisinin lansmanı, bir lansman ayında şimdiye kadar en fazla cihaz satılarak tarihimizin en başarılısıydı”, çünkü bu iyi bir haber. şirketin Aralık çeyreği için sağlıklı sonuçlar açıklamasının ardından söyledi.

Microsoft Xbox Series X ve Series S oyun konsolları, 10 Kasım’da dünya çapında satışa çıktı ve büyük bir talep görüyor.

Nadella, “Oyun geliştiricileri de bulutumuzun gücünü kullanarak daha fazla oyuncuya ulaşmak ve oyunları ölçeklendirmek için bize döndüklerinden fayda sağlıyor. Bu çeyrekte ilk kez üçüncü taraf oyunlardan 2 milyar doları aştık,” dedi.

Microsoft CEO’su, oyunların oynanma ve görüntülenme biçimini değiştirdiklerini ve “önümüzdeki birkaç ay içinde bulut oyunlarını ve oyun geçişlerini iOS cihazlarına ve Windows PC’lere taşıdıklarını” söyledi.

Game Pass ve 47 milyondan fazla Microsoft 365 kişisel aile abonemizle tüketici aboneliklerimizdeki genel büyümeden memnunuz, diye devam etti.

Xbox donanım geliri, yeni konsol lansmanının yanı sıra önceki nesil konsollarda daha düşük fiyat promosyonlarından sağlanan fayda sayesinde yüzde 86 arttı.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve CFO’su Amy Hood, “Xbox içerik ve hizmet gelirleri, üçüncü şahıs işlemlerindeki, Game Pass abonelerindeki ve birinci şahıs oyunlarındaki güçlü büyümeyle sabit para biriminde yüzde 40 ve yüzde 38 arttı,” dedi.

Şirket, Xbox platformunda güçlü bir katılımın devam etmesini ve Xbox X ve S serileri için arz tarafından kısıtlanacak olan önemli talebin devam etmesini bekliyor.

Oyun topluluğunun tepkisiyle karşılaştıktan sonra Microsoft, geçen hafta Xbox Live Gold fiyatlandırmasını değiştirmemeyi ve herkes için ücretsiz oyun oynamanın kilidini açmayı duyurdu.

Şirket daha önce “daha fazla kullanıcıyı Xbox Game Pass Ultimate’a dönüştürmek için bariz bir çabayla” belirli pazarlarda Xbox Live Gold üyeliklerinin fiyatlarını artıracağını duyurmuştu, ancak oyun topluluğu fiyat artışını beğenmedi ve Microsoft’u hamleyi geri almaya zorladı. .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu