Oyun
Trend

Tencent ABD Güvenlik Soruşturması Altında

İngiliz video oyunu üreticisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Çinli internet devi için olası bir gerilemede, bir ABD ulusal güvenlik panelinin Tencent Holdings’in Sumo Group’u 1,27 milyar dolarlık (kabaca 9,518 rupi) devralmasını araştırdığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer dört ülkede stüdyoları bulunan Sumo, Tencent’in anlaşmaları ulusal güvenliğe zarar vermemelerini sağlamak için değerlendiren Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi’nden (CFIUS) onay almak için taahhütler sunmayı kabul ettiğini söyledi.

ABD’de video paylaşım uygulaması TikTok’un satışını da inceleyen gizli görev gücü, eski Başkan Donald Trump yönetimindeki Çin anlaşmalarını incelemesini sıkılaştırmıştı.

Tencent, Çin’in piyasa düzenleyicisinin video oyunu akış siteleri Huya ve DouYu’yu antitröst gerekçesiyle birleştirme planlarını engellemesinden sadece birkaç gün sonra Temmuz ayında Sumo ile bir anlaşma yapmıştı.

İngiliz firma Cuma günü yaptığı açıklamada, Sumo ve Tencent’in yıl sonundan önce satın alma için izin almak için CFIUS ile anlaştıklarını söyledi.

Sheffield merkezli Sumo’nun müşterileri ve ortakları arasında Microsoft’un XBOX oyun stüdyoları, Apple ve Alphabet’in Google’ı ve diğerleri yer alıyor.

Anlaşma, Sumo’nun yarış ve bilardo oyunlarını Tencent’in “Call of Duty”nin mobil versiyonunu içeren daha yüksek profilli oyun yelpazesiyle bir araya getirecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu